Zbigniew Sałaj


Zbigniew Sałaj mieszka i pracuje w Krakowie, jest absolwentem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Ale urodził się w Inowrocławiu i wciąż bardzo mocno związany jest z kujawską ziemią. Poza malarstwem (malarstwo sztalugowe i malarskie environment) zajmuje się także rysunkiem, obiektami z papieru czy wideo. Był gościem Centrum 6 czerwca 2009r. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Janikowie.


Spotkanie było jednocześnie okazją do zaprezentowania prac lokalnych twórców- amatorów. Wśród nich byli: Mirosław Wilk, Małgorzata Nowak, Monika Szczepankiewicz, Elżbieta Flinik, Stanisław Kula, Marek Czerwiński, Andrzej Kolasiński, Józef Siemienas czy Krzysztof Wojciechowski. Gościem spotkania był także dziennikarz, publicysta, zaprzyjaźniony z artystą Stanisław Kaszyński, którego korzenie również wywodzą się z Kujaw.
Zgromadzona licznie publiczność z zainteresowaniem wysłuchała prelekcji na temat sztuki współczesnej, jej trendów i prekursorów, historię tworzenia Pocztu Władców Koronowanych, który to artysta wykonał na zlecenie Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie (tam jest eksponowany). Prelekcję wspomagała prezentacja multimedialna oraz wystawa prac artysty. Jednocześnie prof. Sałaj udzielił cennych porad merytorycznych twórcom amatorom, co być może pozwoli ukierunkować i rozwijać ich talenty.
Spotkanie zamknął występ Janikowskiego Klubu Seniora, który chóralnym wykonaniem pieśni kujawskich podziękował artyście za sympatyczny wykład, co artysta przyjął z prawdziwym wzruszeniem. Spotkanie to zainaugurowało współpracę ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Na przełomie sierpnia i września br. Biblioteka Publiczna w Janikowie zaplanowała dwudniowe warsztaty malarskie w plenerze pod okiem prof. Sałaja.


W zakładce Galerii znajdują się zdjęcia ze spotkania.