Marta Sziłajtis-Obiegło

Marta urodziła się 25 października 1985 roku w Poznaniu. Związana jest jednak z Gdynią, gdzie mieszka większa część jej rodziny, tutaj też się wychowywała. Przygodę z żeglarstwem rozpoczęła w liceum. Kontynuowała naukę na kierunku, który nie kolidował z licznymi wyjazdami – Turystyka i Rekreacja. W 2008 roku uzyskała tytuł magistra na Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu. Obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych. Mimo, że czasy szkolne spędziła w Poznaniu, sentyment do morza pozostał.
Pierwszy rejs pełnomorski odbyła do Szwecji. Sternikiem jachtowym została w przerwie między egzaminami maturalnymi i razem z Tatą zaczęła się udzielać w Yacht Klubie „STAL” w Gdyni. Po odbyciu stażu- kilkunastu ciekawych rejsów, kursie manewrowym i egzaminach otrzymała trzeci już patent: jachtowego sternika morskiego. Egzamin kapitański zdawała w ostatniej sesji, wg starych zasad, w roku 2005 i tak w wieku 19 lat została najmłodszym kapitanem ze starym patentem.
Żeglowała po Bałtyku, Morzu Północnym, Śródziemnym, po Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Portugalii i na drugiej półkuli- wzdłuż brzegów Brazylii, biorąc udział w Kobiecych Regatach Dookoła Świata.
Ciągle doskonaląc swoje umiejętności zdobyła uprawnienia: Master of Yachts 200 tons; Master of Yachts Ocean (International Yacht Training), została radiooperatorem SRC, brała udział w kursach STCW w Akademii Morskiej z zakresu: indywidualnych technik ratowniczych, ochrony przeciwpożarowej, zasad pierwszej pomocy medycznej, bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej.