Maria Czubaszek

Nazwisko Czubaszek zachowała po swoim pierwszym mężu. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa, a także na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracę w radiu rozpoczęła w roku 1960, nawiązując współpracę z audycją "Radio-Reklama" (w Programie I Polskiego Radia), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów reklamowych sloganem "Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup". W 1966 r. związała się z Programem III Polskiego Radia. Najbardziej znana jest z wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Pojawiały się także w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki".

Maria Czubaszek zajmowała się też twórczością dla telewizji. Napisała dialogi do takich filmów jak „Filip z konopi” i „Murmurando”, a do serialu „Lot 001” - scenariusz. W mniejszym stopniu współtworzyła też scenariusze do seriali „Psie serce” i „Na Wspólnej” oraz „BrzydUla”. W latach 2005 - 2010 była członkiem redakcji programu "HBO na stojaka" nadawanego w telewizji HBO. 31 grudnia 2007 roku wystąpiła w specjalnym wydaniu programu „Szkło kontaktowe - Sylwester ze Szkłem Kontaktowym”. 19 maja 2009 roku oraz 27 kwietnia 2011 roku była gościem programu Kuby Wojewódzkiego. Od 2010 występuje w improwizowanym serialu Spadkobiercy jako babcia Maggie Mekintosz Owens. 18 października 2010 Maria Czubaszek zdobyła pierwszą nagrodę w plebiscycie "Vivat nienajpiękniejsi", organizowanej na łamach programu „Szymon Majewski Show”.

Blog Marii Czubaszek: http://mariaczubaszek.bloog.pl/