Dnia 10 września br. na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Janikowie w Centrum odbyły się warsztaty artystyczne prowadzone przez Pana Profesora Zbigniewa Sałaja.
W warsztatach uczystniczyła młodzież z janikowskiego Gimnazjum oraz uzdolnieni plastycznie amatorzy.
Pan Profesor opowiadał o ART BRUT (w języku polskim oznacza „surową, niefałszowaną sztukę”. Słowo „brut” – przymiotnik o wielu znaczeniach: dziki, nieokrzesany, pierwotny, prymitywny, surowy, nie opracowany, przywołuje na myśl przede wszystkim inne pojęcia takie jak „prostota” i „naturalność”, ale również „brak wykształcenia i blichtru”.
Wspominał także o Adolfie Wolfli oraz o meksykańskiej malarce – Fridzie Kahlo.
Adolf Wolfli był szwajcarskim artystą malarzem i pisarzem zaliczanym do nurtu Art Brut. Najmłodszy z siedmiorga dzieci kamieniarza i praczki, w dzieciństwie porzucony przez ojca alkoholika, osierocony przez matkę gdy miał 9 lat. Dorastał w rodzinach zastępczych, często był ofiarą fizycznej i psychicznej przemocy. W 1883 roku zaciągnął się do wojska. W 1890 roku skazany na dwa lata więzienia za napaść na tle seksualnym na dwie małe dziewczynki, po trzeciej napaści w 1895 uznany za szalonego i zamknięty w zakładzie dla chorych psychicznie w Waldau. Rozpoznano u niego schizofrenię. W pierwszych latach choroby był agresywny i psychotyczny; od 1904 roku objawy psychozy zaczęły stopniowo ustępować, wtedy Wölfli zaczął tworzyć pierwsze rysunki. Między 1904 a 1906 powstało kilkadziesiąt rysunków ołówkiem. Lekarze psychiatrzy zwrócili na je uwagę, a jeden z nich, Walter Morgenthaler, kupił kilka z tych prac i zaopatrywał artystę w materiały. Morgenhalter opublikował też pracę poświęconą Wölfliemu, Ein Geisteskranker als Künstler. Kolekcja dzieł Wölfliego oraz rękopis jego autobiografii znajdują się w Berneńskim Kunstmuseum.
Frida Kahlo – słynąca z autoportretów. Życie Fridy Kahlo rozpoczęło się i zakończyło w Mexico City, w jej domu zwanym „Niebieskim domem” (Blue House). Kahlo, przez całe swoje życie twierdziła, że urodziła się 7 lipca 1910 roku, jednakże akt urodzenia podaje datę 6 lipca 1907 roku. Prawdopodobnym powodem takiego postępowania było pragnienie Fridy, aby jej życie a zwłaszcza jego początek było utożsamiane z narodzinami nowego Meksyku, którego historię datuje się na rok 1910 – rok meksykańskiej rewolucji. Sztuka Kahlo posiada bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Z tego powodu często bywa określana jako sztuka naiwna (prymitywizm) bądź folkowa, nierzadko również jako surrealistyczna. Charakterystyczną tematyką poruszaną przez Kahlo w malarstwie było cierpienie i ból fizyczny. Nawiązania te związane były bezpośrednio z jej problemami zdrowotnymi ciągnącymi się od wieku dziecięcego (polio w 6 roku życia), które dodatkowo „wsparły” konsekwencje wypadku samochodowego w okresie nastoletnim.