Autor zdjęć przedstawił Etiopię, jako kraj położony na krańcach naszego świata – gdzieś w Afryce. A jest to chyba najbardziej fascynujący kraj Czarnego Lądu. Przede wszystkim ma długą, liczącą ponad dwa tysiące lat historię, wywodzącą się od legendarnego króla Salomona i królowej Saby. Ślady tej wielowiekowej historii możemy do dziś oglądać w postaci starożytnych grobowców, średniowiecznych kościołów i pałaców królewskich. Zadziwiają nas wykute w skale chrześcijańskie świątynie, bogato zdobione malowidłami wnętrza kościołów, tysiącletnie religijne księgi. A ponadto możemy obserwować jak żywy jest w dalszym ciągu wywodzący się z IV wieku ortodoksyjny kościół etiopski…
Jednakże najbardziej fascynujące w Etiopii są spotkania z jej mieszkańcami. Kraj ten zamieszkują przedstawiciele różnych plemion, osiedlających się na tych ziemiach od stuleci: Amharowie, Tigryjczycy, Afarowie, ludy Oromo, Harari i wiele innych. Plemiona te są w większości pochodzenia semickiego, stąd też twarze mieszkańców Etiopii charakteryzują się pięknymi rysami, zaś ozdobne fryzury i ubiory wyróżniają je spośród innych ludów Afryki. Wiele radości dają obserwacje codziennego życia na ulicach i gwarnych targowiskach, jak również religijnych uroczystości w etiopskich kościołach…
Trzecim ważnym czynnikiem skłaniającym do odwiedzenia Etiopii jest jej różnorodna przyroda. Spotykamy tu niezwykłej urody górskie krajobrazy, np. w Parku Narodowym Gór Simien, zróżnicowaną, pociętą rzekami i wąwozami Wyżynę Abisyńską, rozległe obszary sawanny z licznymi dzikimi zwierzętami, lecz także pustynne krajobrazy z licznymi objawami działalności wulkanicznej. W takich krajobrazach zamieszkiwali pierwsi praprzodkowie człowieka, na obszarze Etiopii bowiem odkryto szkielet naszej praprababki Lucy, żyjącej przed 3 200 000 laty; można go obecnie oglądać w Muzeum Narodowym w Addis Abebie, stolicy kraju.
Zbigniew Bochenek
Pracownik naukowy Instytutu Geodezji i Kartografii, od wielu lat realizuje swoje pasje: podróżniczą i fotograficzną. Stara się docierać do egzotycznych zakątków świata, dokumentując na zdjęciach piękno przyrody i różnorodność kultur mieszkańców Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Plon fotograficzny swoich wypraw przedstawia w formie ilustrowanych przezroczami relacji z podróży na licznych spotkaniach organizowanych przez środowisko globtroterów. Publikuje zdjęcia w czasopismach i wydawnictwach oraz w sieci internetowej. Od ponad dwudziestu lat prowadzi Towarzystwo Eksploracyjne – stowarzyszenie grupujące ludzi ciekawych poznawania świata – organizując cotygodniowe spotkania z podróżnikami. Uczestniczy aktywnie w działalności Oddziału Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wystawa „Etiopia – chrześcijański kraj na dachu Afryki”, będąca wynikiem fascynacji kontynentem afrykańskim, jest plonem fotograficznym podróży do Etiopii, zrealizowanej jesienią 2010 roku.
Więcej fotografii można zobaczyć na stronie autora: http://www.zglobtroter.com/
Wystawę zdjęć można oglądać od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 – 18:00 oraz w piątek od 8:00 – 15:00.
WSTĘP WOLNY!! ZAPRASZAMY!